Jak si vybrat ošatku
V naší nabídce najdete hned několik druhů a velikostí ošatek. Často se nás ptáte jaká ošatka je ta pravá. A právě proto jsem pro vás připravili malý návod.
V nabídce máme 2 varianty pedigových ošatek. Jedna je od firmy Orion a druhá od českého výrobce.
Obě tyto varianty jsou vyráběny z pedigu. A co ten pedig vlastně je? Pedig je přírodní materiál, který se dováží z tropů jihovýchodní Asie. Jedná se o vnitřní část stonku ratanové liány Calamus rotang neboli ratanu. Tato liána má stonek silný pouze několik centimetrů a dlouhý až 100 metrů. Dřevo má velmi světlou barvu, podobnou lipovému dřevu. Používá se na výrobu nábytku, košíků, dokonce i k výrobě hudebních nástrojů a bičů. Před pletením je třeba jej na 3 až 5 minut namočit, tím nasaje do pórů vodu a stane se velmi ohebný. Po uschnutí drží tvar. Štípáním se vyrábí jak pedig kulatých průměrů, od tloušťky 1 mm přes 1,5 mm, 1,75 mm, 2 mm, 2,25 mm, 2,5 mm, 2,75 mm až po 10 mm, tak plochý pedig, jako jsou pedigové šény silné 4–6 mm či pedigové pásky zvané pedig band.
Péče a údržba:
Vzhledem k materiálu doporučujeme ošatku vždy před použitím důkladně vysypat škrobem, bezlepkovou moukou a nebo je možné do ošatky použít plátno, utěrku a po té jemně vysypat škrobem. Po použití je ošatku vždy potřeba vyklepat, očistit od případných nečistot a následně nechat důkladně vyschnout. Ošatky před ani po použitím nenamáčejte, nedávejte do myčky apod. Pokud ošatka začne plesnivět doporučujeme raději nákup nové než jakékoliv umývání savem, v myčce apod. V ošatce chleba pouze kyne nepeče se v ní.
Správná velikost ošatky z Orionu:
Ošatka od českého výrobce má vždy uvedenou velikost v názvu. Jedná se o váhu chleba po upečení.
Tyto ošatky vynikají zejména svou bezúdržbovostí. Jejich největší výhodou je, že pokud nemáte vyloženě hodně hydratované těsto stačí Vám na vále nebo pracovní desce pomoučit chleba tzv. ho pomazlit moukou. Velmi lehce vetřít bezlepkovou mouku do ošatky a pak vložit těsto. Já peču chleby s hydratací kolem 70% a celulózovou ošatku jsem za 2 roky vysypala pouze jednou. Ošatky využívám také při lednicovém kynutí, ale v tomto případně POZOR. Pokud využijete lednicové kynutí nechte vždy ošatku dokonale vyschnout aby nezačala plesnivět.
A jak se celulózová ošatka vyrábí? Z podzemku se vyrábí pomocí vody kaše. Pro každou chlebovou formu je samostatný lisovací nástroj, do kterého se plní dužina. V lisovacím nástroji se pod vysokým tlakem vymačká voda z dužiny a ze zhutněného vláknitého materiálu vznikne forma na chleba. Během následného procesu sušení se celulózová vlákna zesíťují a uzlují, což dává formě mechanickou stabilitu. Po zaschnutí se hrubé okraje forem obrousí a provede se kontrola kvality, po které jsou formy připraveny k expedici.
Péče a údržba:
Ošatky před prvním použitím můžete nechat chvíli desinfikovat v troubě v max. teplotě 100 °C není to však nutné. Po každém použití ošatku nechte pečlivě vyschnout, buď v troubě na zbytkové teplotě max. 110 °C, v létě stačí pár hodin na sluníčku a v zimě můžete dát k topení. Já někdy nechám ošatky volně položené celý den na sušáku na prádlo. Ošatky v žádném případě nenamáčejte, nepoužívejte jar, savo apod. Pokud ošatka začne plesnivět je lepší investovat do nové než jí jakkoliv drhnout a namáčet. Pokud ošatku necháte pečlivě vyschnout zvýšíte tím šanci na její delší životnost. Z mé vlastní zkušenosti se to opravdu vyplatí, protože svou první ošatku používám již třetím rokem.
Velikost ošatek a vzory:
Velikost je vždy uvedena v popisu u dané ošatky. Výhodou je, že ošatky jsou širší a tak se do nich vejde i o trochu více těsta. U ošatky je proto vždy uvedeno rozmezí těsta od – do. Vzorované ošatky zejména srdce, slunce, slunečnice, spirála jsou velmi oblíbené. A tak malá rada pro Vás. Aby vzor zůstal i po upečení výrazný a byl vidět je potřeba dovnitř vzoru nasypat semínka (sezam, mák, len, černý kmín) nebo vzor po překlopení z ošatky obtáhnout žiletkou. Zvláště u srdíčkové ošatky to vypadá velmi pěkně. Pokud vzor necháte jen tak většinou těsto v troubě ještě roste a tím vytlačený vzor často zanikne.
Věříme, že Vám tyto rady usnadní výběr ošatky a přejeme Vám spoustu vypečených bochníků :-)